QEHS Manager / okr. Česká Lípa

Místo práce: Česká Lípa (informace o místu práce: Česká Lípa)

Mzda: 50 000–90 000 Kč/měsíc

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

For service part - News intermediary for the EHS of KT Global Production Division to HOEZA - Responsibility for the implementation of EHS global standards Hoerbiger - Coordinating external suppliers * EHS, Fire prevention and environmental services * (* not for service SK) - Cooperating with the representative of the service division for EHS and Fire prevention For the production division - News intermediary for QEHS of KT Global Production Division to HOEZA - Is responsible for the implementation of global standards Hoerbiger in QEHS in the production of Hoerbiger Žandov - Plans and manages quality with a focus on continuous improvement - Management Representative for Integrated Management System - Leads, motivates and trains constantly quality department (3-5 employees) - Responsible for the planning and implementation of the quality system - Manages documentation related to quality systems - Communicates with customers and suppliers in quality - Resolves customer complaints, designs and supervises corrective and preventive actions - Implement Integrated Management System (ISO 9001, ISO 141001) - Coordinates the customer and certification audits in the production company, carries out audits at suppliers - Planned internal audits and is responsible for their subsequent implementation - Planned corrective and preventive actions in creating disagreements and supervises their implementation - It creates the documentation for the approval of sample products (ISIR) - Collaborates with other departments across the company (production, technology, GPMO, logistics etc.) - Coordinates the external contractor OSH, and environmental services - Proposed budget for investment in the quality department

- finanční a pracovní podmínky odpovídající významu pozice a zkušenostem kandidáta - 1 týden dovolené navíc - další benefity - možnost zvyšování kvalifikace, profesní a osobnostní růst - možnost práce v mezinárodním teamu - zázemí silné nadnárodní společnosti ze 120-ti letou působností

Požadavky na zaměstnance

Quality process in production segment. Knowledge of metal production. Knowledge of statistical and measurements methods. Knowlidge of principals of EHS and Fire prevention in production and service division. High communication skills – all over plant, service, HOE. Management skills – leading of own team + all other people to get safety working environment. Working knowledge of a lean management. ISO, SPC, CAPA, 8D ISO 9001 Audit processes High energy and self motivated person Excellent communication - oral and written - to work with all levels within the organization Analytic skills Quality manager or Quality engineer with 3 - 5 years of experiences Quality core tools Statistics APQP, PPAP, FMEA, Audit Management Skills"

Zdroj nabídky: Easy-prace.cz

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)?...více