Sales Representative - International Company

Nabídka pracovní pozice od 20. 2. 2018 není aktivní.

Hledaná pozice

Sales Representative

Místo práce: Praha

Druh pracovního poměru: part-time

Termín nástupu: 04.12.2017

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

We are looking for an university student or a fresh graduate who is talented, self-orientated and likes to communicate, to join our friendly team. Do you enjoy working on challenging projects with full commitment and enthusiasm?
Welcome to the team!

Some of your tasks may include:

1. Searching for partners in Europe (B2B)
2. Making phone calls
3. Looking for ways to support old and develop new business
4. Sending regular reports on progress with partners and business improvements
5. Attending to International Education Fairs across Europe

This position may require some traveling in Europe
Start date can be adjusted

Jiné výhody

Flexible working hours

Požadavky na zaměstnance

Minimální požadované vzdělání: University student
Zaměření, obor: Tourism, Hospitality (preferable)
Pozici vyhovuje i uchazeč se vzděláním: University education (Bachelor's degree)

Požadovaná praxe

  • Pozice je vhodná pro absolventa

Znalosti

  • Language skills
    • English - Upper intermediate (B2)
    • French - Advanced (C1)

Since we are not co-workers, but a team, you'd better get along well, have a sense of humor and easy-going personality

Inzerující společnost

SPC Group (Australia)

Hlavní oblast působení společnosti
Other educational organisations

Informace o náboru
- All applicants must send, in English:
1. Cover letter
2. CV
- Interviews will be held by Skype, in English:
- We will only consider the CV of the candidates who speak English and French