Business Development Manager for IoT and Industry 4.0 (#15649415)

Místo práce: Praha-Stodůlky (informace o místu práce: Hlavní město Praha)

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Business Development Manager Industry 4.0 and IoT (#15649415) In your role you will cover a portfolio of digital offerings supporting the engineering and operation of a product (e.g., industrial motor and inverter) – providing, for instance, engineers with a virtual representation of the product for faster and more accurate engineering, faster commissioning and users who are seeking for an optimization of their operation e.g. with a predictive maintenance solution to avoid unplanned down times. Such digital offerings are not only an emerging business on their own, but they are also vital to ensure the future competitiveness of the entire company's product and solution portfolio. Your main Tasks & Responsibilities will be: Develop and implement the sales strategy for our digitalization offerings around the drive train to successfully grow the business and market share Understand the market and customer requirements and deduce and implement ago-to-market strategy accordingly Identify industrial target applications for our digitalization portfolio. Lead co-creation partnerships with key customers Actively promote the digitalization portfolio internally and to customers. Support the market launch of new digitalization portfolio elements in key regions Support local regional sales organizations with respect to quotations, technical support, and all other aspects to gain further market share Visit target customers together with regional sales force and promote our solution portfolio.

What you can expect: Being part of a highly motivated, startup-like team Working for a market leader in drive solutions and digitalization of industry Helping our customers to boost their productivity and innovate their products in the name of Industrial IoT Experiencing a truly multicultural atmosphere with travelling and use of English on a daily basis

Požadavky na zaměstnance

What you need to have for this role: Business university degree with focus on marketing/ strategy/ digitalization Ideally some technology background or experience in IIoT and/or simulation of drive technology Good knowledge of target markets and customer applications for drives & motors Proficient English language skills for daily business communication; acommand of the German language is an additional asset Previous experience with industrial automation solutions is a must!

Zdroj nabídky: Easy-prace.cz

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit...více

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku...více

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším...více