Junior Project Manager with knowledge of French

EU Project Coordinator, HR Consultant, Project Manager, Economist

Místo práce:

Druh pracovního poměru: full-time

Termín nástupu: immediate

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

We wish to recruit a university graduate or young professional who has profound interest in international development cooperation with a degree in economy, social and humanitarian sciences, law or any other study field that may be relevant for development cooperation.
The applicant must meet the following minimum requirements:
- Excellent study results (provide details in your CV)
- Proficiency of English. Knowledge of French at least B2 (knowledge of Spanish is will be considered as advantage);
- Interest in international relations and development cooperation (explain in your motivation letter).
We do not require any previous working experience but will consider volunteer and short term work during studies.
If you are interested to join our team, please send us your Curriculum vitae either in English or French to europlus@europlus.sk.
Only pre-selected candidates will be contacted for an interview.

Nous souhaiterions recruter un(e) jeune diplômé(e) universitaire en économie, sciences sociales et humaines, droit, ou en tout autre domaine pertinent, qui a un intérêt profond dans la coopération internationale au développement.
Le/la candidat(e) doit répondre aux critères minimaux suivants :
- Excellents résultats obtenus pendant les études (à détailler dans votre CV);
- Très bonne connaissance de l’anglais. Connaissance du français au moins B2 (connaisance de l'espagnol sera considérée comme atout);
- Intérêt dans les relations internationales (décrivez dans votre lettre de motivation).
Nous ne demandons pas d’avoir de l’expérience professionnelle préalable mais pourrons prendre en considération des activités bénévoles ou des emplois de courte durée pendant les études.
Si vous êtes intéressé(e), envoyez-nous votre Curriculum Vitae détaillé en anglais ou en français adressé à europlus@europlus.sk.
Seulement, les candidats présélectionnés seront invités pour un entretien.

Požadavky na zaměstnance

Minimální požadované vzdělání: University education (Master's degree)
Pozici vyhovuje i uchazeč se vzděláním: University education (Bachelor's degree), Postgraduate (Doctorate)

Požadovaná praxe

  • Pozice je vhodná pro absolventa

Znalosti

  • Language skills
    • English - Advanced (C1)
    • French - Upper intermediate (B2)
  • Other knowledge
    • Microsoft Word - Advanced
    • Microsoft Excel - Advanced
    • Microsoft Outlook - Advanced

Zdroj nabídky: Profesia

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)?...více