Zákaznický servis

Hledaná pozice

Místo práce: Dubí (informace o místu práce: Dubí)

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

- Zajištění komunikaci mezi externími zákazníky, obchodním a výrobním oddělením
- Odpovědnost za zákaznické i dodavatelské objednávky na mezinárodní
- Správa dat v lokálním systému, aktualizace dle požadavků zákazníků
- Zajištění reklamací

Required Qualifications: High school or University - economical or technical specialization A minimum 2 years of customer service experience, experience in Export Shipments (outside EU) an advantage, Documentation and Letter of Credit an advantage Fluent English - min B2 is necessary Italy is a big advantage, German, French, or Spanish is an advantage Export (outside EU) - experience with shipments via sea containers, air freight, Letter of Credit, Certificates of Origin, general export documents an advantage Good communication skills and strong detail orientation required Ability to work in high stress environment and meet short term deadlines Capable of handling multiple priorities and adapting to change with ease Thorough understanding of order processing from customer order receipt; production confirmations; inventory availability to final invoice Computer skills, Knowledge of an ERP System, preferably SAP Other conditions: Working in international environment with friendly atmosphere and living the values Interesting salary based on level of knowledge and experience, extra annual bonus Flexible working hours Language courses and other carrier development Mobile phone, notebook available 5 weeks of holiday Pension and holiday allowance, cafeteria system Meals at workplace available Team building activities and other benefits

Jiné výhody

- Mezinárodní tým
- Roční bonus
- Flexibilní pracovní doba
- Týden dovolené navíc
- Příspěvek na dovolenou

Požadavky na zaměstnance

- Ideálně VŠ vzdělání - ekonomické či technické
- Alespoň 2 roky praxe v zákaznickém servisu
- Znalost INCOTERMS
- Znalost AJ na komunikativní úrovni podmínkou
- Italština či jiný jazyk velkou výhodou
- Znalost práce v SAPu