Process Specialist - injection molding

Místo práce: Janovice nad Úhlavou (informace o místu práce: Janovice nad Úhlavou)

Jiné výhody

Firemní benefity:
- Bonusy/prémie/13. plat
- Příspěvek na penzijní/životní připojištění
- Příspěvek na dopravu
- Stravenky/příspěvek na stravování
- Dovolená 5 týdnů
- Vzdělávací kurzy, školení
- Závodní stravování
- Příspěvek na sport/kulturu/volný čas
- Zdravotní volno/sickdays

Požadavky na zaměstnance

For your client, a company that is a global provider of plastic solutions, who designs and manufactures complex components and systems that serve the future automotive industry, they are looking for candidates for the position of Process Specialist - injection molding.

Main missions

Advise and assist teams and plants in his / her area of expertise. Propose technical solutions after the verification of the feasibility. Define and enforce the standards in the Skills centers / Technical centers and in the plants.

* In his/ her area of expertise : Is the referent for technical teams (skills centers, technical centers and/or Manufacturing engineering, and / or plants)
* Train teams, elaborate, and respect the standards
* On the premise of ensuring clients' expectations, raise up solutions aiming at reducing costs
* Participate in techno-economic analysis of industrial means
* Support the processes definition
* Participate to on boarding and to training of employees in the new plants
* Provide a benchmark on the practices in his/her speciality

* Drive Innovation topics
* Participate to the opening up of new markets through his/ her expertise
* In the context of generic PFMEA, identify the generic special characteristics

What we offer

* Contribution to corporate catering
* Transport allowance
* 25 vacation days + 5 sick days
* Corporate activities
* Multisport card
* Sedexo card
* 13th wage
* Place of work: Janovice nad Úhlavou

Requirements

* Practice in a similar position
* Practice in automotive
* Experience with project launch
* Fluent English language

If you are interested in this offer, please send us your structured CV. We will contact you as soon as possible.

Candidates, who are not suitable for the position, will not be contacted by PŘEDVÝBĚR.CZ.

I gree, that my personal data, provided to PŘEDVÝBĚR.CZ s.r.o. for the purpose of employment transmission, are handled according to law no 110/2019 Sb. Provided data are kept in the database for an essential term of employment transmission or till the withdrawal in writing.