Software Project Manager for innovative development projects

Hledaná pozice

Místo práce:

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Ready to join one of the most innovative areas which will change the way we will be mobile in the future? This is your opportunity to play a key role in the development of innovative new technology, products and solutions in the automotive industry. As a Software Development Project Manager you will manage projects dedicated to the development of state-of-the-art software projects. You will be responsible for ensuring that software is delivered in perfect working order, according to specification, and within established timelines. Our client is a global leader, an European Top Employer and leading in the innovation in his industry. Joining the multicultural team in Prague will give you the chance to work with the best people on the best projects. Qualifications: - Bachelor’s Degree. - Strong organizational skills, with a dedication to attention to detail. - Strong analytical/debugging skills. - Strong communication skills. - Works well within a fast-paced and ever-changing environment. - Communicative level of English.

Responsibilities: - Create, maintain and manage high level project roadmaps and schedules. - Manage projects within an agile/Scrum based workflow. - Manage and improve software development processes. - Supervise, mentor and evaluate a team of software developers. - Work with product analysts and account managers to schedule project timelines. Offer: - A flexible working environment in a multinational team with passion for technology. - A posibility to be a part of the whole development process (from an idea to final product). - An attractive salary with additional benefits, completely in line with your experience. - Personal and professional development for everyone. - Relocation package for non-Czech employees. - 6 weeks of vacation.

Požadavky na zaměstnance

Preferred Qualifications: - B.S. in Computer Science or a related field. - 2 years agile software development management experience. - experience with software project management in embedded SW.

Zdroj nabídky: Easy-prace.cz

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit...více

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku...více

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším...více