Senior General Ledger

Hledaná pozice

Finanční analytik, Hlavní účetní, Pokladník, Účetní

Místo práce: Brno-město, Brno-venkov

Druh pracovního poměru: plný úvazek

Termín nástupu: 01.04.2018

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

• Monthly accounting entries following high standards
• Reconcile the balance in the relevant sub-ledger to the summary-level account in the general ledger
• Review and update the detailed schedule of provisions and equity
• Intercompany balances reconciliation and confirmation
• Perform controls for the internal control system to ensure compliance and correctness of the General Ledger
• Align with the process partners in the customer companies in regards of process problems or changes, especially Finance, Controlling, IT
• Conduct analyses as requested by management
• Recommend to management improvements of the processes related to General Ledger for quality and efficiency reasons
• Prepare audit schedules and assist the auditors in their inquiries

• Annual Bonus to competitive base salary (10 procent of the total annutal salary)
• 25 days of vacation, 2 sick days, 1 day off for volunteering
• Flexible working hours
• Meal vouchers equating to amount of 100 CZK per working day
• Benefit Cafeteria of 8 000 CZK /year (Empoyee discount system for leisure activities)
• Family program on the company product (50 procent off for employee’s family members
• Refreshments (coffee and fruits available in the office)
• Trainings and growing opportunities
• Company events

Požadavky na zaměstnance

Minimální požadované vzdělání: vysokoškolské II. stupně
Pozici vyhovuje i uchazeč se vzděláním: student vysoké školy, vysokoškolské I. stupně, postgraduální

Znalosti

  • Jazykové znalosti
    • Anglický jazyk - Pokročilý (C1)
    • Český jazyk - Středně pokročilý (B2)
    • Slovenský jazyk - Středně pokročilý (B2)