Automation Engineer/ PLC Programmer (PLC, HMI) (Ref. No.: DTK-PP-1500)

Design Engineer, PLC Programmer, Process Engineer, Technician

Místo práce:

Druh pracovního poměru: full-time

Termín nástupu: immediately

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

- Programming of PLC/DCS control systems (Siemens, ABB, others)
- Development, service and maintenance of the production line control systems
- Design, development of the programs for PLC and HMI and their commissioning in Slovakia and abroad

- competitive salary (depending on the work experience and also on the work performance later in this role )
- training in modern technologies
- background of a stable company and pleasant work environment ( a playroom, teambuildings etc )
- life insurance and accident insurance
- interesting job role

Požadavky na zaměstnance

Minimální požadované vzdělání: University education (Master's degree)
Zaměření, obor: Electrical engineering
Pozici vyhovuje i uchazeč se vzděláním: University education (Bachelor's degree)

Požadovaná praxe

  • Pozice je vhodná pro absolventa

Znalosti

  • Language skills
    • English - Intermediate (B1)
  • Computer skills - user
    • Microsoft Outlook - basic
    • Microsoft Project - basic
  • Computer skills - programmer
    • SIMATIC STEP 7 - advanced
    • TIA Portal - advanced
    • WinCC OA - advanced

Řidičský průkaz
B

- programming knowledge of Siemens or ABB or Other control systems
- WinCC, InTouch or 800xA visualization
- self-reliant and independent in programming
- ability to read and understand electrical diagrams
- technical thinking

Inzerující společnost

Datakon s.r.o.

Stručná charakteristika společnosti
Spoločnosť DATAKON s.r.o. sa zaoberá procesnou automatizáciou výrobných liniek, tvorbou aplikačných programov a projektov.
Dcérska poločnosť DATAMONT /Senica/ sa zaoberá komplexnou realizáciou projektov v oblasti výroby a údržby.

Hlavní oblast působení společnosti
Machinery industry

Počet zaměstnanců
25-49 employees

Informace o náboru
If you are interested in this job role, please send your CV, motivation letter and your approval to process your personal data to the email below.
Only selected applicants will be contacted.