Grab this starting opportunity for AP/AR Accountant with English and Bulgarian! (Ref. č.: A3162)

Nabídka pracovní pozice od 15. 12. 2017 není aktivní.

Hledaná pozice

Účetní

Místo práce: Praha

Druh pracovního poměru: plný úvazek

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Our client is one of the largest oil and gas companies on the global market. The Prague branch was established as an accounting and finance shared service centre. Its mission is to provide accounting services for all the subsidiaries in Europe. Currently, we are looking for a motivated accountant who is fluent in English and Bulgarian.
You will need to accomplish several interesting tasks on a daily basis:

 Incoming and outgoing invoices
 Posting of Account Payables and Receivables Entries
 Month-end closing according to international standards
 Corporate reporting
 Intercompany reconcilliations
 Cooperating with auditors

We can offer you a competitive salary depending on your experience and skills.

A 5-week vacation is our standard and there are other benefits such as lunch vouchers, sick days, team-building activities, language courses and much more.

You will definitely appreciate opportunities for further growth and development as our experienced colleagues and team leaders are here to support you.

It is great if you can start immediately, however, we can wait for you to finish your present work obligations and also assit you if you need to relocate from abroad.

Send me your CV so that we can discuss further details.

Požadavky na zaměstnance

Minimální požadované vzdělání: vysokoškolské I. stupně

Požadovaná praxe

  • Pozice je vhodná pro absolventa

Znalosti

  • Jazykové znalosti
    • Anglický jazyk - Pokročilý (C1)
    • Bulharský jazyk - Expert (C2)

You are a successful candidate if you can answer the following questions with a "yes":

 Can you speak Bulgarian and English fluently?
 Do you have education in economics, finance or accounting?
 Are your computer skills, especially Excel, on a good level?
 Are you a team-player?
 Do you have communication skills?
 Can you work accurately and in an organized manner?

If you did answer all the above questions positively, read on!

Inzerující společnost

McROY Czech, s.r.o., IČO: 28964501

Praha 1, Ovocný trh 572/11, PSČ 110 00

Stručná charakteristika společnosti
McROY Slovakia, a.s. je členom novej medzinárodnej siete personálno-poradenských spoločností McROY Group, a.s.. Jej cieľom je priniesť na slovenský trh nové moderné prístupy v oblasti manažovania ľudských zdrojov. McROY Slovakia, a.s. chce, aby sa YOUR DREAM JOB stal realitou všade, kde spoločnosť pôsobí. Spoločnosť je držiteľom povolenia na sprostredkovanie zamestnania za úhradu a súčasne je držiteľom povolenia činnosti agentúry dočasného zamestnávania.
Spoločnosť je držiteľ povolenia na sprostredkovanie práce. (sprostredkovanie zamestnania za úhradu (od: 26.05.2012))

Hlavní oblast působení společnosti
Zprostředkování práce a personální poradenství

Počet zaměstnanců
25-49 zaměstnanců