Cash collections analyst [využití angličtiny]

Nabídka pracovní pozice od 3. 12. 2017 není aktivní.

Hledaná pozice

Místo práce: Plzeň (informace o místu práce: Plzeň)

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

- Allocate incoming payments in the business system in timely manner
- Facilitate healthy cash flow by ensuring customers pay on time, proactively identify barriers to payment
- Proactively communicate with customers to build the relationship and ensure smooth cash collection
- Provide detailed analysis of customer issues – amount, root cause, immediate solution, and action plan for avoiding recurrence
- Actively contribute to dispute resolution
- Cooperate with other departments on analyzing and releasing daily orders on credit block
- Assist in monthly and other assigned reporting and provide monthly reconciliations

- work in dynamic environment on diverse set of tasks that never get dull and see yourself as good, proactive troubleshooter
- interesting job in an international company with positive culture based on a respect to the employees and their work
- workplace in a modern shared office situated in the Pilsen city
- 5 weeks of vacation
- annual bonus in amount of one month wage
- paid overtimes or spare leave instead
- meal vouchers
- language and other trainings for free
- 300 CZK for Pension insurance
- favored telephone tariffs, Company events

Pokud Vás pracovní nabídka oslovila, zašlete nám svůj životopis na karolina.zemanova@jpoint.cz. Přehled všech volných pracovních pozic naleznete také na www.jpoint.cz

Požadavky na zaměstnance

- be fluent in English (C1)
- interest in figures and efficient work with MS Excel
- have excellent communication skills – both verbal and written
- be proactive, assertive, focused & target driven
- have practical approach to problem solving
- experience and/ or education in finance related field is an advantage

Inzerující společnost

Job Point spol. s r.o., IČO: 28720342

Most, Mikoláše Alše 2098/6, PSČ 434 01

Kontakt
Karolína Zemanová, most@jpoint.cz, 478 470 477

Zdoj nabídky: Dobrá práce

Poradna - pracovní právo

Poslední dotaz: Prace na plny uvazek + DPP

Otázka: Dobry den, pracuji na hlavni pracovni pomer v jedne firme v Ceske republice. Ozval se mi nyni puvodni zamestnavatel (firma v UK pro kterou sem predtim pracoval na kontrakt z CR), ze by ode me chtel... více