Product Manager Applications & Services

Hledaná pozice

Místo práce: Praha 9 (informace o místu práce: Praha)

Mzda: 70000 - 85000 CZK/m

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Do you want to work in the company that develops top design products? Do you have experience in the field of consumer electronics goods? Are you interested in current trends in the world of applications, design and lifestyle?

Together with our German partner, which is engaged in the development and production of child car seats, we are looking for Product Manager applications and services for start-up in the Czech Republic!

So pack your smile and come in and give it to the business where someone will appreciate it! :)

You will be responsible for:

- Managing a complete product portfolio
- Identify possible improvements, draft concepts, and collaborate with other departments to implement these improvements
- Continuous assessment of the product portfolio in relation to business, market position and customer input
- Monitoring and analysis of trends, customer preferences and competition
- Work with marketing on the new brand campaigns and events
- Collaboration with the department. electrical engineers and IT engineers to deal with car seat applications
- Reporting, preparation of short / long-term forecasts, analysis

Jiné výhody

Benefity:
- Interesting international projects
- The real possibility of self-realization
- Pleasant working environment and colleagues
- Flexible working hours
- Extra holidays

Are you interested in this position? Please fill in the contact form or send us your CV both in English and Czech language with the ref. number in the subject of your application.

If you have had an interview in Grafton already, please contact your consultant directly via e-mail.

For more related job opportunities visit www.grafton.cz/en/job-search?disciplines=engineering

Přečtěte si prosím pozorně následující text a uvádějte jej vždy společně s Vaším mailem/dopisem, jinak nebudeme moci pracovat s Vašimi zaslanými údaji.
Souhlasím, aby společnost Grafton Recruitment s.r.o., sídlem Na Poříčí 3a, Praha 1, (dále jen společnost), zpracovávala mé osobní údaje pro účely zprostředkování práce (ukládání, úprava, vyhledávání, třídění, kombinování, likvidace a poskytování třetím osobám, jejichž totožnost je mi společnost povinna sdělit) v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. "O ochraně osobních údajů" ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle §12 a §21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Pro plné znění klikněte na http://www.uoou.cz/uoou.aspx?menu=4&submenu=5&loc=20.

Požadavky na zaměstnance

- Communicative level of English
- University degree - preferably in the fields of Industrial Design or Business Administration
- Strong technical background - development of electronics
- Experience with B2B and B2C communications
- Experience in the position of Product Manager in an international environment
- The experience with the development of products with an emphasis on modern design is a significant advantage
- We are looking for a positive, creative personality that will be fun to collaborate with
- Interest in Social Media, lifestyle and design
- Willing to travel