Financial Reporting & Accounting - Relocation to Prague, 1700e

Hledaná pozice

Místo práce: Hlavní město Praha, Praha-východ, Praha-západ

Mzda: by agreement

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Ref. č.: 20-28-251495. Do you have previous experience working as an accountant/general ledger specialist/bookkeeper or in financial controlling?Are you seeking a role in open-minded environment that allows employees to learn and grow within the company?Do you like working in international environment with English being the main communication channel? Are you seeking a senior role that includes investigations and allow you to grow professionally? Then we have the right opportunity for you! For our client, international and continuously growing company, we are seeking candidates to fill the vacancy of Senior reporting & Accounting Specialist. Your main responsibilities will be: Month-end account reconciliation Preparation of financial statements and business analysis Close cooperation with other teams, assisting with the preparation of VAT declaration Support other projects Balance sheet accounts reconciliation Monthly and year-end closing Identify opportunities, implementation Support to financial controller Regular financial reporting and analysis Delivering month-end financial information and regular month end closing activities Preparing, managing, and controlling journal entries General Ledger accounts reconciliations Pre-Billing initiations Various reporting activities Providing financial analyses Summarizing information and trends Management of improvements projects

WE OFFER Flexible working hours Home office Language courses Competitive salary 5 weeks of holidays Meal vouchers Possibility to develop your career at international company

Požadavky na zaměstnance

Relevant controlling or accounting experience lasting at least 2 years Educational background in Accounting, Economics, Business Administration or similar Fluency in English language Very good command of MS Office (especially Excel) Strong analytical, organizational and problem solving skills

Zdroj nabídky: Easy-prace.cz

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta?...více

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)?...více