Automotive Data & Market Analyst

Hledaná pozice

Business Analyst, Marketing Specialist, Statistician

Místo práce: Středočeský kraj

Druh pracovního poměru: full-time

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

JATO are hiring for a Automotive Data & Market Analyst, to provide high-quality customised analysis and reporting solutions by performing the extraction, manipulation, analysis and interpretation of local and global automotive data.

Responsibilities
You will be required to extract data from JATO databases and provide qualitative and quantitative analysis on single and multi - market level data. The role will require you to create and deliver reports and analysis on a timely basis, with a focus on German Customers.

Other duties will involve the following:-
- Manage customised data feed creation process and QA (Quality Assurance) of results
- Performance of QA of reports to ensure a consistently high quality standard exceeding customer expectations
- Timely documentation of workload, on an on-going basis in Outlook and Activity Tracker
- Identify, documentation and reporting of market trends, anomalies and key events effecting the automotive industry
- Identify potential improvements in current and new reports in cooperation with the Business Intelligence department
- Operate in line with the guiding principles of the company to ensure alignment with the vision of the organisation

You will be required to work together with departments such as Sales, Research, Support etc to develop new customer business solutions proposals. Along with demonstrate an interest in new analysis topics and reporting technologies.

Jiné výhody

Benefits
- JATO offer up to 25 days holidays
- A discretionary 10% performance related bonus

Požadavky na zaměstnance

Minimální požadované vzdělání: University education (Master's degree)

Znalosti

  • Language skills
    • English - Upper intermediate (B2)
    • German - Upper intermediate (B2)

Skills and Qualifications
- Detail oriented with excellent analytical, mathematical and problem solving skills
- Excellent oral and written communication skills, both in German and English languages
- An experience in performing analysis within the automotive industry is preferred
- Self-motivated and able to manage multiple projects simultaneously
- Ability to work well independently or in a team environment
- Expert in manipulating data to extract desired information
- Master's degree level (Bac+5) or equivalent work experience in related field (DB analysis, quantitative analysis, marketing sciences, statistics, mathematics, business, etc.)
- Advanced knowledge of Microsoft Excel required, Visual Basic experience desired

Zdroj nabídky: Profesia

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta?...více

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)?...více