CREDIT COLLECTION ANALYST with EN and GE

Hledaná pozice

Místo práce: Hlavní město Praha, Praha-východ, Praha-západ

Mzda: by agreement

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Ref. č.: 20-28-245720. Credit Collection Analyst with fluent English and German is welcome to join our financial team within an international company in Prague. → Collecting of payments within assgined portfolio of clients→ AR tasks: Balancing, Data entering and communicating→ Accurate cash receipts forecast → Analysing accounting data and reports→ Reporting to aid management and perform account and customer reconciliations The main task is to maximalize cash flow. In order of doing so you must be able to analyse clients´ financial information through evaluation credit risk with regard to business recommendations and prepare accurate cash receipts forecats. Your work will help out the GL team to proceed with month end closures.You must ensure that all working practices follow the standard policies and procedure.

Have a look at nice benefits: Flexible working hours (core hours: 10 - 4pm) 5 weeks of vacation 5 sick days Cafeteria (4 000 CZK/month) Meal vouchers Significant financial contributions to ACCA Contributions to accident and life insurance Contributions to pension Refreshments on workplace (fruit and very good coffee) Team buildings

Požadavky na zaměstnance

Bachelor degree in finance/accounting or related field Fluent English Advanced German Knowledge of accounting principles and knowledge of cash collection processes Previous experience with experience in customer facing roles Advanced Excel skills Analytical type of person Punctual and detail orientation Good organizational skills and problem solving skills

Zdroj nabídky: Easy-prace.cz

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Jak si zvýšit důchod, když při jeho čerpání pracujete? Jak funguje takzvaná práce na procenta?...více

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)?...více