Payroll Administrator

Hledaná pozice

Místo práce: Brno-město, Brno-venkov

Mzda: 35000 - 45000 Kč/měs

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Ref. č.: 16-12-243873. Payroll Administration for Czech Republic: collect payroll relevant information update internal databases administrator of Time-recording processes submit payroll information to payroll provider monitor payroll process and intervene when obstacles occur focal point for Finance: be prepared to clarify/justify payments maintain auditable files monitor and handle queries within the team shared mailbox from Finance, employees, HR, payroll provider support the implementation of Time Labor tool for Czech Republic and Slovakia

Experience in worldwide international company working in IT communication technology 5 weeks vacation Meal vouchers (90 CZK) Compensation for income loss due to sickness (after 6 months of employment) Centre teambuilding events Possibility of personal growth

Požadavky na zaměstnance

Fluent in English Experienced within an HR/Payroll function is advantage Administrative skills (ie. data handling, data analyzing and reporting) Stress resistant, able to work with strict deadlines Team player but also able to work independent Very well organized, able to prioritize workload Excel skills required – experience with other MS Office programs Experienced with HR (Time & Labor) system implementation is an advantage

Zdroj nabídky: Easy-prace.cz

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit...více

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku...více

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším...více