INTERCOMPANY ACCOUNTING ANALYST

Nabídka pracovní pozice od 26. 9. 2017 není aktivní.

Hledaná pozice

Místo práce: Hlavní město Praha, Praha-východ, Praha-západ

Mzda: by agreement

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Ref. č.: 20-28-239044. Are you familiar with the terms like ACCOUNTS PAYBALE, ACCOUNTS RECEIVABLE, reconciliation, financial balances etc.?Do you speak English? Then we are looking for YOU !!!If you are interested in this vacancy, don´t hesitate and apply NOW Your main responsibilities will be: Delivering the month-end financial information Carrying out the financial statements Preparing, managing, and controlling journal entries Working out the reconciliations Taking care of accounting processes Accounts Payable and Accounts Receivable Processing Daily invoices checking Monthly reconciliation Solving any discrepancies Maintaining the database Billing preparation

25 days of vacation Meal vouchers Home Office Flexible working hours Cafeteria Health and accident insurance Trainings Events Opportunity for a career growth both horizontally and vertically Stable employment and high standards of work

Požadavky na zaměstnance

A degree in Economics, Accounting, Finance or Business Administration At least 1 year of experience in a similar position (preferably within an international Shared Service Centre) Proactive approach Analytical thinking Very good demand of Excel Stress-resistant

Inzerující společnost

Grafton Recruitment s.r.o., IČO: 62583344

Praha, Nové Město, Na poříčí, PSČ 110 00

Kontakt
Věra Pindrochová

Zdoj nabídky: Easy-prace.cz

Poradna - pracovní právo

Poslední dotaz: Zaměstnankyně politické strany ČSSD

Otázka: Dobrý den, jsem zaměstnankyní politické strany České Strany Sociálně Demokratické a byla mi předložena výpověď podle § 52 (organizační změny a zvýšení efektivnosti). V pracovní smlouvě mám uveden druh... více