Process engineer - acoustics

Místo práce: Kopřivnice (informace o místu práce: Kopřivnice)

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Your main responsibilities:

* Supervision of the manufacturing process

* Transducer testing within capability limits

* Root cause analyzing – understand how transducer assembly process influences electro-acoustical parameters of finished transducer

* Cotinuous improvement of used processes

* Create and maintain up-to-date documentation

* Establish standards and procedures related to transducer area (transfer, NPI, models, validations)

* Design of NPI (New Process Introduction)

* Ensure gluing process for transducer assembly including validation and equipment adjustment

* Ensure health and safety conditions on the transducer line

* Ensure smooth cooperation between of all relevant functions and departments

* Build new and use existing knowledge of dependences between transducers and product design

* Training of transducer knowledge for employees

* Build good understanding of customers and their requirements

Jiné výhody

What we offer:

* Opportunity to shape the future of a growing site as a key member of the new company production strategies

* Challenging international perspectives in an innovative and world-renowned company

* A cooperative international company culture fuelled by the love and passion for exciting and extraordinary products

* Attractive working conditions incl. individual bonus

* Excellent personal development opportunities
Are you interested in this position? Send me your CV.
I am looking forward to your replying.

Petra Štěrbová

Požadavky na zaměstnance

What we are looking for:

* 3-5 years of experience in industrial engineering, machine operation or as an electro technician with university degree

* Preferably experience with transducer production, gluing processes and robot setting and management

* Knowledge and experience in acoustics is a great advantage

* Knowledge of SPC (Statistical Process Control) and SPC, SAP/CAM basic knowledge, soldering is also an advantage

* Knowledge of process engineering – Lean, 6sigma

* Good communication skills both face to face and via other communication channels, including verbal and written English on advanced level

* Excellent cooperation skills in an international organization

* Driving license

Zdroj nabídky: Dobrá práce

Nejnovější články

Zaměstnanci jsou nejlepší indikátor úspěchu, říká šéfka HP

Hodně sází na lidi, které má kolem sebe. „Naprostá většina úspěchů je v mém případě dílem...více

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

Kdy možné dát výpověď zaměstnankyni, která tráví část pracovní doby na internetových seznamkách?...více

V polovině neotevřených datovek je vzkaz od exekutora či finančního úřadu

V každé druhé dosud neotevřené datové schránce se nachází dopis od finančního úřadu nebo...více