Consolidation manager! (#9143873) (Praha, CZ)

Hledaná pozice

Místo práce: Praha

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

People Consulting s.r.o. is seeking a right candidate for a job position of CONSOLIDATION MANAGER!
Would you like to be part of a start up company? Then People Consulting s.r.o. is seeking for YOU!

Main tasks and responsibilities:

Define and ensure the reliability of internal and external financial reporting: monthly and quarterly reporting (consolidated statutory accounts), reporting of subsidiaries and compliance with Group standards
Define the Group's accounting rules: chart of accounts, Group consolidation manual
Define and manage Group reporting systems
Ensure ongoing control over subsidiaries
Monitor and analyze changes in accounting standards
Provide permanent support to subsidiary controllers on the Group's accounting reporting
Participate in month end closing activities
Manage Intercompany process to ensure that all reconciliations are satisfactorily performed.
Support internal and external audits by providing audit schedules, support and responses to inquiries

Requirements:

4+ years of relevant group and financial accounting experience, preferably from an international company
Working experience in group consolidations a must.
Good knowledge of US GAAP
Knowledge of HFM Hyperion consolidation tool is a plus.
Very good communication skills (both written and verbal) in English
Educational background in Accounting, Finance or Economics, preferably ACCA qualification or equivalent
Strong analytical, organizational and problem solving skills
Accurate, able to work to strict deadlines, and comfortable working in a quick turnaround environment
Able to build effective partnerships with internal customers and work as part of a team
Very good command of MS Office, especially Excel

WE OFFER:

25 days holidays
Sick days, Home office
Contribution to pension plan
Cafeteria system - MULTI VOUCHERS (value of 1000K)
Team building activities

If you are interested in this job opening, please send your CV in English to jana.robinson@peopleconsulting.cz
or contact me on +420 735 751 444 directly.
We are looking forward to hearing from you.

If there will be no answer within 2 weeks after acceptation of your CV, our client preferred another applicant, who has better fulfilled, according to the sent CV, our clients requirements.

„Prohlašuji, že na základě mnou zaslaných přesných a pravdivých podkladů souhlasím odpovědí na tento inzerát s tím, že společnost People Consulting s.r.o. se sídlem Za Zrcadlem 184, 251 01 Říčany u Prahy - Babice, IČO: 27960382 bude mnou zaslané podklady využívat ke zpracování za účelem zprostředkování zaměstnání, a to i včetně poskytnutí osobních údajů třetím osobám. Jsem si vědom/a svých práv podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, zejména o právu tento souhlas kdykoli odvolat. Pověřuji společnost People Consulting s.r.o. k získávání referencí od zaměstnavatele a k poskytování relevantních informací týkajících se údajů o mém zaměstnání. Údaje poskytuji dobrovolně a z vlastního zájmu a uvědomuji si, že uvedení jakékoliv nepravdivé informace, neuvedení podstatné informace nebo klamání je důvodem k okamžitému zrušení možnosti získání zaměstnání.“
 Pokud nesouhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů, sdělte nám tuto skutečnost a my Vaše údaje obratem vymažeme.

"I declare that, based on accurate and truthful documents sent by me, I agree by replying to this advertisement that the company People Consulting s.r.o. located at Za Zrcadlem 184, 251 01 Říčany u Prahy - Babice, IČO: 27960382 will use the data sent by me for purposes of job placement which includes providing personal information to third parties. I am aware of my rights under the Act no. 101/2000 Coll. regarding protection of personal data, in particular the right to terminate this agreement at any time. I authorise People Consulting s.r.o to obtain references from employers and to provide relevant information relating to my previous jobs. I will provide information voluntarily and out of self-interest and realise that giving any false information, omission of essential information or deception is reason for People Consulting s.r.o. to immediately cease any activities related to the search for my employment.”
 If you disagree with the processing of your personal data, please let us know and we will delete your data immediately.