Junior Accountant with English and German Relocate to Prague - up to 1400 euros

Hledaná pozice

Místo práce: Hlavní město Praha, Praha-východ, Praha-západ

Mzda: by agreement

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Ref. č.: 20-28-235126. GERMAN AND ENGLISH SPEAKER WILLING TO START CAREER IN ACCOUNTING?GREAT!! Read more and become part of friendly team of young accountnts!!! In the position of Junior Accountant you will be responsible for: Maintaining the database and researching missing information Coding invoices and processing them Create payments in company system Checking credit limits Processing data in accordance with internal procedures Contact other internal departments Reporting about accounting processes and their results

The company is offering exciting opportunities to join its newly created team of specialists and experts who will support and deliver best-in-class services to the international network. You can enjoy interesting benefits: Lunch break - 2 hours!!! Core working hours 9 a.m.- 4 p.m. Very competitive salary 3 sick days 25 days of holiday Working hours 9 a.m.- 4 p.m. Fruit and vegetable for free Use and perfect your language skills on a daily basis Meal vouchers Multisport card Traffic card Work in a modern open space environment

Požadavky na zaměstnance

Fluent English and German language Financial background (education in economics) Interest in finance and administration Experience in similar position preffered, graduates welcomed!!! Good PC skills - MS Office - Excel!!! Detail-oriented

Zdroj nabídky: Easy-prace.cz

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)?...více