GL Accountant with English

Hledaná pozice

Místo práce: Hlavní město Praha, Praha-východ, Praha-západ

Mzda: by agreement

Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti

Ref. č.: 1-28-202002. Do you already have experience in AP/AR or GL processes? Are you searching for possibility to broaden your knowledge and make another step in developing your career in accounting? Do you have excellent knowledge of English and great command of Excel?Do you want to work with US GAAP standards and SOX? Then keep reading and apply for our GL Accountant role!! Your main responsibilities will be: performing month end closing activities and GL accounts reconciliations maintaining GL accounts and approving invoices pre-billing regular accounting analysis and reporting activities assisting to other teams in accounting issues and queries communicating with stakeholders and business partners administering of documentation supporting audits supervising internal policies and procedures

5 extra days of paid holiday Meal vouchers Education allowance Contribution to health care Contribution to life insurance Cafeteria system Team building activities

Požadavky na zaměstnance

University degree in Finance/Accounting/Economics or any related field Previous accounting work experience Great command of MS Office, especially Excel Excellent knowledge of English Experience with SAP is an advantage, but is not required Attention to detail, analytical skills Ability to meet deadlines Good communication skills Proactivity

Zdroj nabídky: Easy-prace.cz

Nejnovější články

Kdy půjdete do důchodu? Ve hře jsou tři návrhy

Důchodový věk poroste. Otázkou je, jak přesně. K původnímu návrhu ministerstva práce a...více

Práce v důchodu. Jaká jsou pravidla a na co si dát pozor

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)?...více